Teknolojik Altyapı

Turkcell Superonline’ın teknolojik altyapısını yakından inceleyin.

Teknolojik Altyapı

Turkcell Superonline 2007 yılında İstanbul – Ankara arasındaki TEİAŞ ihalesini kazanmış ve şehirlerarası kiralık devre hizmetleri sunmaya başlamıştır. 2007 yılından itibaren fiber-optik kablo altyapısı toplam 26 bin km’ye ulaşmıştır. İstanbul’da her iki yakada ringlerini oluşturan Turkcell Superonline, Ankara ve İzmir’deki şehiriçi şebekelerini de hızla yaygınlaştırmaktadır. Adana, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Manisa, Mersin, Samsun, Tekirdağ ve Trabzon ile toplam 19 ilde yerleşik operatörden  tamamen bağımsız, kendisine ait şebekesini tamamlayan Turkcell Superonline, Türkiye çapında yaygınlaşmaya devam etmektedir.​


Turkcell Superonline, Türkiye çapında kurduğu Fiber Optik altyapısını, Bulgaristan sınırına ulaştırmış ve böylece Türkiye’ye alternatif bir uluslararası transmisyon şebekesi kazandırmıştır. Sınırdan gerçekleştirdiği uluslararası internet ve uluslararası kapasite arabağlantıları ile Frankfurt POP noktasına erişen Turkcell Superonline, uluslararası hizmetlerde yeni bir dönemi başlatmıştır.


2008 yılında Kiralık Devre, Noktadan Noktaya Metro Ethernet, Metro Ethernet Internet gibi fiber optik bazlı servislerle kurumsal müşterilerine teorik-sınırsız kapasitede hizmet sunmaya başlayan Turkcell Superonline, bireysel müşterilerini de “eve kadar Fiber (FTTH)” hizmeti olan Fiber İnternet ile tanıştırmış ve Türkiye’de ilk defa ev kullanıcılarına 100 Mbps hızında genişbant internet hizmeti sunmaya başlamıştır.


Turkcell Superonline, Türkiye’ye çok uzun süre hizmet edecek olan alternatif bir şebeke oluşturabilmek için, fiber-optik kablo altyapısını tesis ederken yüksek kaliteyi hedeflemektedir. Fiber-optik kablo tesisinde kullanılan standartlar aşağıdaki şekildedir:


2013’de Deksar İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin tüm hisselerini bünyesine dahil eden Turkcell Superonline, bireysel ve kurumsal müşterilerine sunduğu ses, veri, ışık hızında fiber internet erişimi, toplu ses taşıma ve kiralık veri hat hizmetleri ve katma değerli servislerin yanına, uydu haberleşme altyapısını da eklemiş oldu. Deksarnet’in uydu altyapısı ile sabit genişbant altyapısını güçlendiren Turkcell Superonline, sunduğu toplam telekom çözümleri yelpazesine de yeni hizmetler/servisler katmış oldu.

Sayfayı kaydırın
Yükleniyor