AY GÖRÜNTÜLERİ 21 AĞUSTOS 2016 / 20:00

ay_goruntuleri

Bu program NASA'nın ay çalışmalarının gerçek hikayesini ekranlara getirmektedir. Apollo 1'den Apollo 17'ye kadar 4K ve HD teknolojileri kullanılarak astronotlar tarafından görüntülenen uzay araçları, ayın yüzeyi ve dünyanın ilk görüntülerini barındıran en ikonik uzay yolculuklarını bu programda bulabilirsiniz.

Da Vinci Learning

VİVALDİ: DÖRT MEVSİMİN SIRRI 28 AĞUSTOS 2016 / 20:00

Antonio Vivaldi’nin Dört Mevsim’i çok popüler ve evrenseldir, şimdilerde bir çok çağrı merkezinin otomatik cevaplama sisteminde ve telefon melodilerinde kullanılmaktadır. Sonuç olarak sadelikçi sanatçılar bu parçayı önemsiz, orta sınıf insanları rahatlatmak için çalınan bir müzik olarak tanımlıyorlar. Ama rock müzik gruplarının yıldızı Rick Wakeman, Vivaldi’nin sadece 18.yüzyılda yaşayan dahi bir sanatçı değil aynı zamanda modern rock müziğin kurucusu olduğuna inanıyor. Ayrıca Dört Mevsim’in dünyadaki ilk konseptli albüm olduğunu düşünüyor. Ama bu adamın ve müziğinin arkasında bir gizem var. 18.yüzyılda yaşayan Venedikli bir rahip nasıl olursa rock müziği bulur? Peki Vivaldi 18.yüzyılın en hit parçasını yaptıktan sonra neden ortadan kayboldu ve 200 yıldan fazladır adı hiç duyulmadı? Tüm bunların cevapları için Rick Wakeman Antonio Vivaldi’nin sıradışı yaşamı ve müziğini araştırmak üzere bir gezi düzenliyor.

NEDEN VE NASIL – SPOR DÜNYASI 6 AĞUSTOS 2016 / 18:30

İnsanlar tarihin en başından beri avlanmak için koşmuşlardır. Spor ile uğraşmaya başlamaları muhtemelen 5,500 yıl önce başlamıştır. Sporun en eski türlerinden biri koşudur. Güreş, gelişen teknikleriyle Eski Mısır’da çok gözde bir spordu. İlk olimpiyat bundan 2700 yıl önce Yünan tanrılarının babası olan Zeus’un onuruna gerçekleştirilmiştir. Bu olimpiyatın ilk başta sadece tek bir kolu vardı; ilk olimpiyat stadının pist uzunluğu kadar olan 192 metre koşusu. Diğer kolları daha sonra ortaya çıkmıştır; örneğin uzun atlamada beşli yarış yada boks gibi. Darbelerden zarar görebilecekleri için, yarışmacılar ellerine ve kollarına deri kemelerler sarmışlardı. Acımasız mücadele, boksör yarışmacılardan birinin zeminde genellikle kırık kemiklerle yatmasına kadar devam ederdi. 1700 yıl önce Romalılar sporu formda kalmak için yaparlardı. Kayaları dambıl gibi kullanıp kaslarını güçlendirirlerdi. Disk atıcısı gerçek bir sporcu olarak kabul edilirdi. Romalılar boş zamanlarında şimdilerde çok popüler bir top oyunu olan Trigon oynarlardı. Üç oyuncu bir üçgenin içerisinde durup, avuçlarıyla bir yada daha fazla topu vurarak diğerlerini geçmeye çalışır. Modern sporlar, 18.yüzyılda sanayi devrimi sırasında geliştirilmiştir. Bu makinaların insanların üzerinden oldukça yük almasıyla aynı zamandır. İnsanlar daha az hareket ettikleri için artık daha çok boş zamanları vardı!