Facebook Google+ Twitter

Turkcell Superonline: “2023’te 14 Milyon Haneye 1000 Mbps İnternet”

2023 yılında 14 milyon haneye 1000 Mbps erişim hedefi için Turkcell Superonline’ın sunduğu model önerisine göre; kamu ve özel sektör işbirliği yapmalı, ortak altyapı kullanılmalı, tek fiyat uygulanmalıve altyapı işletme ihalesi açılmalı.

Türkiye’de dünya ile aynı anda fiber internet çağını başlatan Turkcell Superonline, telekomünikasyon sektörünün önde gelen isimlerini bir araya getiren Telkoder 6. Telekomünikasyon Zirvesi’nde Türkiye’nin 2023 vizyonunda yer alan “14 milyon haneye 1000 Mbps hızında internet” hedefine ulaşılmasını sağlayacak bir modeli kamuoyuyla paylaştı.

Kamu –özel sektör işbirliği

Fiber yayılım stratejilerini Türkiye'nin 2023 vizyonuna paralel olarak belirleyen Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, kamu – özel sektör işbirliği üzerine kurulu bir model önerisinde bulundu. Erkan, “Turkcell Superonline’ın özünde ortak altyapı kullanımı olan model önerisine göre, öncelikle erişim şebekesi için bölgesel bazda en az iki omurga/altyapı firmasına ihtiyaç var. Bu firmalar sadece toptan erişimi yönetecekler ve yatırım zorunlulukları olacak. Yerel yönetimlerde bu modelde paydaş olarak yer alacaklar.” dedi.

Tek fiyat kurgusu

Modelde, ayrıca öncelikle şebeke oluşturma maliyet ve imalat tipleri için ülke çapında tek fiyat kurgusu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayımlayacağı birim fiyatlar ile belirlenmesi öneriliyor. Daha sonra ilçeler diğer sosyo-ekonomik kriterlere göre sıralanıyor ve skorlama yaklaşımı tespit ediliyor. Yatırım maliyetlerinin de dikkate alındığı bu çalışma ile yatırımın geri dönüşü sıralaması oluşturuluyor. Yatırımın geri dönüşü hızlı olan ve olmayan ilçelerin birlikte gruplanmasıyla gelişmiş yöreler ve gelişmekte olan yöreler arasında yatırım eşitliği sağlanıyor.

Altyapı İşletme İhalesi

Bu aşamalardan sonra işin ihale kısmına geçiliyor. Tek yatırımcının iki ihaleyi birden alamayacağı, en az 2 adet 30’ar yıllık “Altyapı İşletme” ihalesi kurgulanıyor. Her ihaleyi Evrensel Hizmet Fonu’ndan en az yatırım bedeli talep eden kazanıyor. Böylece en az iki farklı omurga kurgulanıyor.

Fiber yatırımlarının doğru şekilde yapılabildiğinde ülkenin büyümesine katkı sağlayacağını ve dijital uçurumu kapatacağını vurgulayan Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, “Yatırımların sürekliliği için mevcut Geçiş Hakkı Yönetmeliği’nde düzenlenmeli. Mevcut durumda yeni nesil erişim şebekesi yaygınlığınıkısıtlamaktadır ve alternatif işletmeciler tüm riski üstlenmektedir. Dijital uçurumun ortadan kalkması için ekonomik açıdan yüksek getirili bölgelerle kısıtlı getiriye sahip bölgelerin benzer yatırım koşullarına ulaşmasının sağlanması ve yaygınlığın artırılması gerekmektedir.” dedi.

Turkcell Superonline fiber yatırımlarına hızla devam ediyor

Fiber yayılım stratejilerini Türkiye’nin 2023 vizyonunda yer alan “14 milyon haneye 1000 Mbps hızında internet” hedefine paralel olarak belirliyen Turkcell Superonline, fiber yatırımları ile Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaşmasına bir adım daha yaklaştırıyor. Turkcell Superonline kendi kurduğu ve 75 ile değen 30 bin km’lik fiber optik altyapısı üzerinden 10 ilde şimdiden 1 milyonun üzerinde haneye 1000 Mbps hızında fiber internet götürüyor. 2011 sonu itibarıyla 265 binin üzerinde aktif abonesi olan Turkcell Superonline önümüzdeki dönemde de yatırımları ile 2023 vizyonuna katkı sağlamaya devam edecek.

Turkcell Superonline Hakkında

www.superonline.net

Türkiye’nin yenilikçi telekom operatörü Turkcell Superonline, kendi altyapısını kurmak üzere fiber optik yatırımlarına hız kesmeden devam etmektedir. Turkcell Superonline, Türkiye’de evlere kadar 1000 Mbps’ye varan hızlarda internet erişimi sağlayan ilk ve tek telekom operatörüdür. Turkcell Superonline, bireysel ve kurumsal müşterilerine ses, data, genişbant internet erişimi, toplu ses taşıma, kiralık veri hattı, datacenter ve bulut bilişim hizmetleri ile katma değerli servisler sunmaktadır.