Facebook Google+ Twitter

Turkcell Superonline, 19. İnternet Haftası’nı Kutluyor

Turkcell Superonline’nın başlattığı hız devrimi Türkiye’yi internetin liderleri arasına soktu

İnternet teknolojisinde gelinen son nokta olan fiber interneti, dünyayla aynı anda Türkiye’ye getiren Turkcell Superonline, evlere kadar götürdüğü saniyede 1000 Mb internet hızıyla Türkiye’yi dünyada bu hizmeti sunan ilk 5 ülke arasına soktu.

Turkcell Superonline, tamamen kendi altyapısıyla kurduğu Türkiye’nin 75 iline değen 30 bin km’lik fiber optik ağını oluştururken, toplam <6 bin sokağa girdi, günde ortalama 20 bin metre kazı yaptı, 3 yılda günde 6 bina ve 120 haneye ulaşarak, toplamda 71 bin 500 binaya fiber internet götürdü.

Dünyada pek çok gelişmiş ülkenin henüz hayal bile edemediği bir hız olan saniyede 1000 Mb ilepek çok Avrupa ülkesini geride bıraktıklarını belirten Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan 19. İnternet Haftası kapsamında yaptığı açıklamada; “Fiber internet abonelerimiz, ortalama internet hızı saniyede 2,9 Mb olan Türkiye’nin 6 katı daha fazla hızdan yararlanıyor. Turkcell Superonline fiber internet kullanıcılarının ulaştığı ortalama saniyede 17Mb hızla, Avrupa Birliği ve G8 ülkelerini de geride bıraktık, G20 ülkeleri arasında da İtalya’yı geçerek 7. sıraya yükseldik” dedi. Türkiye’de internet kullanımının giderek artmasıyla, internet alışkanlıklarının da değiştiğine dikkat çeken Murat Erkan, artık Turkcell Superonline fiber internet abonelerinin internetten video izleme oranının günlük ortalama iki saate yükseldiğini ve önümüzdeki dönemde bu rakamın daha da hızlı artacağını belirtti.

2, 4, 8 Mbps gibi tarihe karışan hızlar yerine en az saniyede 20 Mb’ten başlayan ve 1000 Mb’e varan ışık hızındaki fiber internet hizmetiyle Türkiye’deki kullanıcıların dünyadaki pek çok ülkeden daha hızlı ve kaliteli bir internete sahip olduklarını söyleyen Murat Erkan sözlerine şöyle devam etti:
“Türkiye’yi dünyada internetin öncüsü ülkelerden biri yapabilmek için Turkcell Superonline olarak yatırımlarımıza hızla devam ediyoruz. Fiber yayılım stratejilerimizi Türkiye’nin 2023 vizyonunda yer alan “14 milyon haneye saniyede 1000 Mb hızında internet” hedefine paralel olarak belirledik. Turkcell Superonline olarak kendi kurduğumuz ve 75 ile değen 30 bin km’lik fiber optik altyapımız üzerinden 10 ilde şimdiden 1 milyonun üzerinde haneye saniyede 1000 Mb hızında fiber internet götürdük. Böylece ülkemizi 2023 hedeflerine ulaşmasına bir adım daha yaklaştırıyoruz. Bu hedefe ulaşmak için birkaç hafta önce kamuoyuna açıkladığımız model önerimizde de belirttiğimiz gibi, sektörde de ortak altyapı kullanılmasını vekamu-özel sektör işbirlikleri yapılmasını gerekli görüyoruz.Bu vizyonla biz, her zaman Türkiye’yi ileri taşıyacak çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.”

Turkcell Superonline hakkında (www.superonline.net)
Türkiye’nin yenilikçi telekom operatörü Turkcell Superonline, kendi altyapısını kurmak üzere fiber optik yatırımlarına hız kesmeden devam etmektedir. Turkcell Superonline, Türkiye’de evlere kadar 1000 Mbps’ye varan hızlarda internet erişimi sağlayan ilk ve tek telekom operatörüdür. Turkcell Superonline, bireysel ve kurumsal müşterilerine ses, data, genişbant internet erişimi, toplu ses taşıma, kiralık veri hattı, datacenter ve bulut bilişim hizmetleri ile katma değerli servisler sunmaktadır.